Schimbarea numelui de familie al copilului fără acordul tatălui

25 сентября 2021 24

Bună ziua. Am un copil cu o femeie cu care nu sunt căsătorit. Fetita poartă numele meu. Sunt deseori plecat peste hotare, iar mama copilului meu vrea sa schimbe numele de familie al acestuia, iar eu sunt impotriva. Poate ea sa schimbe numele copilului, profitand de faptul ca ma aflu in afara tarii?

Jurist comments 1

Olga Turcan
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna, schimbarea numelui copilului minor se face doar cu acordul ambilor parinti.

21 марта 2022