Scoala auto

9 февраля 2021 51

Buna ziua. Vreau sa urmez scoala auto, cu cutie automata. Dupa ce primesc permisul, o sa am dreptul sa conduc automobile cu cutie manuala, sau va trebui sa fac scoala auto din nou? Multumesc frumos pentru ajutor.

Jurist comments 1

Adrian Oprea
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua,

În permis de conducere pe verso va fi o mențiune că aveți dreptul de a conduce doar automobil cu cutie automată. Deci există riscul să fiți tras la răspundere pentru conducerea mijocului de transport cu un permis de conducere de o categorie necorespunzătoare.

Ar fi oportun totuși să obțineți din... mai detaliat start un permis de conducere ce vă oferă dreptul să conduceți mijloc de transport (cutie manuala).

Bafta!

10 февраля 2021