Scrisoare cu poză de la colectorii de datorii

7 апреля 2022 96

Bună ziua! Soțul meu a primit scrisoare de la colectorii de datorii precum i-a rămas de achitat 3.000 de lei din datorie. Pe scrisoare era afișată poza lui și de la cine este venită scrisoarea. Este legal să fie acestă poză afișată pe document? Până acum nu era așa ceva.

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Urmează de văzut dacă e o poză simplă, accesibilă publicului care a mai fost postată în public anterior - de ex. pe rețele de socializare Facebook etc.
Dacă însă e o poză privată atunci pot fi probleme de date cu caracter personal. Trebuie de clarificat toate împrejurările.

11 апреля 2022