Scrisoare de la Fisc

29 октября 2020 378

Buna ziua! Deja mai mult de 2 ani SRL al carei fondator sunt, nu mai este activ. Insa recent am primit scrisoare de la Fisc precum ca ei nu au darile de seama pentru 2019 si ca sunt obligat sa le prezint, in caz contrar se va aplica amenda intre 500 si 1.000 lei conform art. 260 al Codului fiscal pentru fiecare dare de seama neprezentata si va fi sanctionata persoana responsabila de SRL, adica eu, cu amenda in marime de 6-12 unitati conventionale.
Spuneti-mi, va rog, daca SRl nu mai este activa, eu voi fi nevoit oricum sa achit aceste amezi de zeci de mii de lei? Sau pot sa ignor aceasta scrisoare organul fiscal si sa astept pana ei imi vor lichida SRL din cauza inactivitatii, fara sa achit ceva?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna,
Nu ignorați, chiar daca SRL nu e activ, dările de seamă se prezintă pe zero, sunt prevederi legale.

29 октября 2020