Scrisoare de la Secția de monitorizare trafic rutier

13 апреля 2022 413

Bunaă ziua. Am primit prin poștă o scrisoare recomandată de la secția de documentare trafic rutier, pentru care am semnat. În scrisoarea sunt numită proprietara unei mașini care nu este a mea. Șoferul acestei mașini a dat cu acordul meu permisul meu ca să declare că am fost la volan și să iau eu amenda și punctele de penalizare. Dar în scrisoare sunt numită proprietară și se solicită să declar cine a fost la volan. Dacă încălcarea e din 13 mai 2021, pot aștepta încă o lună ca să nu plătesc și va expira sau faptul că am semnat la poștă mă obligă să merg să fac declarația? Dacă sunt numită proprietară, dar nu sunt, pot să ignor solicitarea? Mulțumesc

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Felicia, da termenul de prescripție e un an pe o cauză administrativă, nu ma că pe DVS v-au informat din timp, că există o contravenție. Posesorul a/m la moment e o altă persoană, nu mai că el n-a fost la poliție să facă înregistrarea a/m pe el. Apare o... mai detaliat întrebare de ce DVS trebuie să vă asumați răspunderea în cazul dat ? N-o să fie corect.

15 апреля 2022