Apa din curtea vecinului se scurge la mine in gradina

23 апреля 2021 71

Apa de ploaie se scurge din curtea vecinului in gradina mea si aduce parul de la animalele lui de curte. Acest fapt ma deranjeaza, deoarece am copil astmatic. In plus, asta imi maleste gradina. Am vorbit cu vecinul sa modifice scurgerea, dar acesta refuza. Ce drepturi am în acest caz?

Jurist comments 1

Pîrlițanu Daniel
  • Адвокат-стажер

Bună ziua!

Codul civil al Republicii Moldova prevede următoarele:

Articolul 595. Picătura streşinii

"Acoperişul trebuie să fie construit astfel încît apa, zăpada sau gheaţa să cadă exclusiv pe teritoriul proprietarului."

Dacă vecinul refuză, iar apa care se scurge în grădina dumneavoastră vă cauzează incomodități sau prejudicii, atunci puteți să vă adresați în instanța de... mai detaliat judecată pe motivul tulburării posesiei (conform art. 494 Cod civil RM).

25 апреля 2021