Scutire de obiectele/materialul studiat

28 октября 2018 24

Buna ziua. Dupa clasa 9, am fost elev la o scoala profesionala timp de trei ani, unde am studiat materialul pentru clasele 10-11 plus profesia. La finalizarea studiilor in aceasta scoala, mi s-a eliberat certificat de calificare care confirma acestea si sunt indicate si numarul de ore studiate. Acum studiez in alta scoala profesionala cu alta profesie, unde iar studiez obiecte ca: matematica, chimie, l. romana etc. plus obiectele legate de profesie. Intrebarea este daca pot fi scutit de obiectele de matematica, chimie, l. romana, l. engleza, ed. fizica si sa frecventez doar obiectele legate de profesie. Daca pot fi scutit, va rog sa imi spuneti ce fac, unde ma adresez. Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
pentru început ați încercatsă discutați cu administrația instituție de învățămînt?
situația dată ar putea fi soluționată prin adresarea unei cereri către direcția învățămînt, și/sau reprezentanților din cadreul ministerului educație, este o problemă specifică, care ține expres de competența instituțiilor sus vizate.

29 октября 2018