Se anuleaza amenzile neachitate

11 мая 2019 48

Spuneti-mi, va rog, daca e adevarat ca peste 3 ani se anuleaza suma care a fost stabilita de catre judecata in folosul companiei de asigurari auto, si daca expira termenul de aflare a bunurilor materiale in gaj?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
Reformulați întrebarea, deoarece nu prea este pe înțelese.
Dacă e vorba de termenul de executare a hotărârilor judecătorești vedeți
Articolul 16. Termenele de prezentare a documentelor executorii spre executare
(1) Titlul executoriu poate fi prezentat spre executare în... mai detaliat decursul a 3 ani de la rămînerea definitivă a hotărîrii judecătoreşti în al cărei temei a fost emis, dacă legea nu prevede altfel.
(2) Documentul executoriu privind urmărirea plăţilor periodice îşi menţine valabilitatea în cursul întregii perioade în care urmează să se efectueze plăţile. Termenul stabilit la alin. (1) se aplică fiecărei plăţi periodice în parte, iar curgerea lui începe de la scadenţa fiecărei plăţi.

Dacă documentul executoriu se afla la executare, procedura nu încetează pîna nu va fi achitat integral datoria sau pînă nu va fi retras de la executare și nu va fi repus spre executare în termen de 3 ani.
Cu gajul situația e alta, acesta poate fi radiat odată ce se va executa obligația pe care o garantează.

Revedeți întrebarea pentru a putea concretiza raspunsul.

12 мая 2019