Se impart la desfacerea casatoriei bunurile care au fost procurate pana la casnicie?

7 ноября 2018 79

Am citit intr-un articol o fraza "nu vor fi partajate în "proporţie egală" lucrurile strict personale. Se consideră a fi personale lucrurile care sunt în proprietatea exclusivă a unuia dintre soţi, de exemplu: bunurile care au aparţinut fiecăruia până la încheierea căsătoriei (el avea apartament, ea avea automobil etc.), bunurile primite prin donaţie sau prin moştenire (chiar şi în timpul căsătoriei). Ce se are in vedere "proportie egala"?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna Ziua,

1. Da, bunurile până la căsătorie nu se supun partajului.

Cu privire la operarea de proporție egală se are în vedere faptul că cele obținute până la căsătorie și cele persoanele nu se supun partajului în proporție egală/jumate cum are loc partajul față de cele dobândite în timpul căsătoriei.

7 ноября 2018