Se poate schimba numele de familie al copilului fără acordul unuia din părinți?

11 октября 2021 20

Bună ziua. Spuneți-mi, vă rog, pot eu, fără acordul tatălui, să schimb numele de familie al copilului din cel al tatălui în al meu (al mamei), dacă noi nu am fost căsătoriți oficial?

Jurist comments 1

Olga Turcan
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna, schimbarea numelui de familie a copilului se face cu acordul ambilor părinți. Totodată în caz de litigiu între părinţi, problema privind schimbarea numelui de familie este soluţionată de către oficiul stare civilă, cu concursul autorităţii tutelare în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul minorul, ţinîndu-se cont în... mai detaliat exclusivitate de interesele copilului.

6 марта 2022