Se poate transfera creditul de pe numele unei persoane pe numele alteia?

9 марта 2022 102

Buna ziua. Fosta prietena a iubitului meu a luat un credit pentru a-l ajuta sa-si cumpere un automobil. Acest credit este luat in Italia. Intre timp s-au despartit, iar el trebuie sa-i achite suma ramasa ei. Intrebarea este: se poate transfera creditul de pe numele ei pe numele lui? Sau eventual cum ar putea sa dovedeasca ca-i da banii pentru acel credit, avand in vedere ca ea nu doreste ca el sa-i vireze bani in cont? La notar e ok? Sau transfer Western Union?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna Andreea, tot depinde de contractul de creditare, trebuie de citit contractul. Prietenul, dacă trensferă banii pe contul ei trebuie să păstreze bonurile de plată, dar pasibil așa tranzacție nu se poate.

10 марта 2022
Filip Rotaru
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua, este necesar sa va adresati la institutia unde ati incheiat contractul de credit impreuna cu prietenul ,pentru a incheia un contract de preluare a datoriei prin substituire completa. Cel putin acest lucru este prevazut de legislatia RM articolul 840-843 Cod Civil.
Ar fi bine sa contactati banca de unde... mai detaliat a fost luat creditul si de intrebat despre modalitatea schimbarii debitorului.

10 марта 2022