Se va aplica amnistia condamnatilor care anterior au beneficiat de amnistie?

21 декабря 2021 30

Buna ziua. Am un prieten care a fost eliberat in 2018 pe amnistia anuntata in 2016, iar acum iarasi se afla in inchisoare. Va putea beneficia de amnistia care se asteapta in curand?

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună ziua Victor.

Pentru aceeași infracțiuni nu va putea beneficia de amnistie de 2 ori. Dar dacă el este condamnat deja pentru o altă infracțiune, atunci pentru aceea deja poate pretinde la aplicarea noii legi a amnistiei.

Dacă aveți nevoie de ajutor apelați la nr. 069645218

7 мая 2022