Sechestrarea cardului salarial

17 сентября 2022 180

Buna ziua. Sotul are luate 6 credite pe care nu a reusit sa le ramburseze in intregime si creditorii i-au sechestrat cardul de salariu. Nu avem alte venituri si avem 2 copii minori. Creditorii nici nu vor sa discute cu el, insista ca el sa achite datoria mai intai. Cum sa procedam?

Jurist comments 2

Elena Botnaru
  • Адвокат-стажер

Actele de executare întocmite de executorul judecătoresc sau acţiunile/inacţiunea acestuia pot fi contestate de către părţi şi de alţi participanţi la procesul de executare, precum şi de terţii care consideră că prin actele de executare sau acţiunile/inacţiunea executorului judecătoresc le-a fost încălcat un drept recunoscut de lege.

18 сентября 2022
  • Адвокат-стажер

Buna ziua,

Daca creditorii nu vor sa discute atunci puteti incerca sa solicitati esalonarea executarii hotaririi judecatoresti. Exista norma legala in acest sens.

Cod de procedura civila

Articolul 252. Amînarea şi eşalonarea executării hotărîrii, schimbarea modului şi ordinii de executare a ei

(1) În funcţie de situaţia materială... mai detaliat a părţilor sau de alte circumstanţe, instanţa emitentă, la cererea participanţilor la proces sau la propunerea executorului judecătoresc, amînă ori eşalonează executarea hotărîrii, de asemenea schimbă modul sau ordinea de executare a acesteia.

(2) Cererile menţionate la alin.(1) se soluţionează în baza dosarului şi/sau a materialelor anexate la cerere şi, după caz, la referinţă, fără citarea părţilor şi/sau a executorului judecătoresc. Instanţa remite participanţilor la proces cererea şi copiile anexate, stabilind un termen, în condiţiile art.186, pentru depunerea referinţei. Instanţa poate dispune citarea părţilor şi/sau a executorului judecătoresc pentru a se expune cu privire la respectiva cerere.

(3) Încheierea judecătorească privind amînarea sau eşalonarea executării hotărîrii, schimbarea modului şi ordinii de executare a ei se supune recursului.

(4) Executarea tranzacţiei aprobate de instanţa judecătorească poate fi amînată sau poate fi schimbat modul de executare, conform prevederilor prezentului articol.

Totodata potrivit art. 106 alin. (2) din Cod de executare

Din salariul şi din alte venituri ale debitorului pot fi reţinute, în baza unui document executoriu, nu mai mult de 20%, iar în baza cîtorva documente executorii, nu mai mult de 50% din cuantumul lor pînă la achitarea deplină a sumei urmărite.

Deci daca sunt mai multe titluri executorii la executare inaintate din cardul salarial pot fi retinute maxim 50 % din sumele parvenite ca salariu.

20 сентября 2022