Sechestru pe card de indemnizatii

7 февраля 2023 156

Buna ziua. Mi-a fost aplicat sechestru pe cardul pe care primesc indemnizații pentru copil. Prin urmare, am 3.000 de lei blocati pe acel cont. In martie urmeaza sa nasc, dar nu voi putea accesa banii care vor veni pentru nastere. Nu am alte venituri. Cum sa procedez ca sa pot primi accesa banii, inclusiv cei blocati actualmente? Va rog sa ma ajutați cu un raspuns. Pot lua legatura cu un avocat ca sa ma indrume?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Adelina.
Adresațivă la banca care a emis cardul pentru a obține confirmare că acest cont(card) este social și pe el sunt transferate indemnizații.
Cu această confirmare, depuneți o cerere către executorul judecătoresc prin care solicitați să fie ridicat sechestrul de pe acest cont (card).

Dacă ceva nu vă este clar, nu... mai detaliat ezitați să contactați orișicare avocat înregistat aici, o să vă ajutăm cu drag.

Codul de executare prevede:
Articolul 110. Veniturile care nu pot fi urmărite

(1) Nu pot fi urmărite următoarele venituri ale debitorului:

a) sumele plătite în legătură cu deplasarea în interes de serviciu, cu transferul, cu angajarea sau cu trimiterea la muncă în altă localitate, plata suplimentară pentru lucrul legat de deplasări frecvente;

b) bursele acordate de instituţiile publice de învăţământ superior, de învăţământ profesional tehnic postsecundar şi postsecundar nonterţiar, profesional tehnic secundar;

c) indemnizaţiile plătite mamelor cu mulţi copii sau mamelor singure;

d) pensiile de întreţinere;

e) indemnizaţia unică acordată la naşterea copilului şi indemnizaţia lunară acordată pentru creşterea copilului până la vârsta de 3 ani;

f) prestațiile de asigurări sociale prevăzute la art. 5 alin. (1) lit. a)–c) și lit. g) din Legea nr. 289/2004 privind indemnizațiile pentru incapacitate temporară de muncă și alte prestații de asigurări sociale;

g) indemnizaţiile de deces şi de ajutor de deces;

h) sporurile pentru muncă în condiţii grele sau vătămătoare;

i) indemnizaţiile de eliberare din serviciu;

j) indemnizaţiile persoanelor care au avut de suferit de pe urma avariei de la C.A.E. Cernobîl;

k) pensia de urmaş stabilită părintelui sau tutorelui (curatorului) pentru copii;

l) compensaţiile nominative;

m) alocaţiile sociale de stat;

n) partea pensiei în mărimea cuantumului salariului minim, cu excepţia cazurilor de încasare a pensiei de întreţinere;

o) partea salariului în mărimea cuantumului salariului minim, cu excepția cazului când se urmărește pentru situațiile prevăzute la art. 106 alin. (3).

(2) Măsurile asigurătorii aplicate asupra veniturilor indicate la alin. (1) vor fi ridicate prin încheierea executorului judecătoresc emisă în cel mult 5 zile lucrătoare de la data recepționării cererii debitorului, însoțită de actele ce confirmă că mijloacele bănești aflate în conturile bancare provin exclusiv din sursele indicate la alin. (1).

8 февраля 2023

Mulțumesc pentru răspuns.

8 февраля 2023