Sechestru pe cardul salarial

11 июня 2021 102

Buna ziua. Am o datorie in marime de 4.220 lei. Mi-a fost pus sechestru pe toate conturile bancare. In luna aprilie suma amintita a fost retrasa dintr-un cont bancar, iar in luna iunie suma de 4.220 a fost retrasa repetat de pe alt cont. Nu pot accesa conturile mele. Executorul judecatoresc nu raspunde la mesaje, mi-a spus doar ca va scoate sechestrul, dar a trecut mai mult de o luna si nu face nimic. Va rog frumos, ce sa fac in asa caz?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna ziua Artur,

De doua ori nu poate fi incasata suma datorata de pe conturile Dvs. Este un abuz din partea executorului. (Trebuie insa sa va asigutati ca el nu a incasat si cheltuielile de excutare din aceste doua sume)

Mergeti la banca si solicitati extrasele din conturile Dvs. Dupa faceti o... mai detaliat cerere catre executor si solicitati: 1) incetarea procedurii de executare; 2) ridicarea sechestrelor de pe conturide Dvs. 3) extrasul din procedura de executare cu toate cheltuielile suportate de executor.

O zi buna!

14 июня 2021