Sechestru pe cont bancar și interdicție de parasire a RM

4 ноября 2019 364

Poate fi aplicat sechestru pe contul bancar in vederea incasarii datoriei la banca si in acelasi timp sa fie pusa interdicție de a parasi țara, sau doar sechestru fara interdicție?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
sunt posibile ambele, doar că conturile sunt blocare în temeiul încheierii executorului, iar, interdicția de a părăsi țara se face la demersul executorului față de instanța de judecată, ultima acceptînd sau refuzînd în aplicarea acestei măsuri de constrîngere.

5 ноября 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
***
Conform ultimileor modificari legislative la Codul de Executare, interdictia de a parasi tara poate fi aplicata doar daca prezenta debitorului (fizica) este necesara pentru executarea documentului executoriu, si doar daca au fost aplicate anterior masuri de asigurare (inclusiv sechestrul) care nu au avut efect.
Deci, aplicarea din... mai detaliat start, concomitent, a ambelor masuri de asigurare, este ilegala si disproportionata.

5 ноября 2019