Sechestru pe contul de pensie

7 ноября 2018 84

A fost intentata procedura de executare si au fost aplicate masuri de asigurare, mai exact sechestru pe contul meu bancar de pensie. Ziua de prezentare a mea si a creditorului in biroul executorului a fost stabilita pe 15.11.2018. La cererea mea si la prezentarea certificatului de cont de pensie, executorul mi-a spus sa platesc prima transa de 2.000 lei. Le-am platit, contul nu este inca deblocat si nu stiu cand va fi. Din aceste motive sunt lipsit de posibilitate de a-mi procura produse alimentare. Eu consider ca in privinta mea a fost incalcat Art. 5 al Codului de Executare. Cum procedez in acest caz?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Dureaza pînă ajunge poșta de la executor la Bancă.
Puteați lua în ziua când ați achitat,
Încheierea executorului judecătoresc de ridicare a sechestrului, pe care sa o prezentați la Bancă.
Apelați executorul si asigurați-va ca a expediat Incheierea catre Bancă. Dacă nu a făcut-o inca, mergeți și luați incheierea in original si... mai detaliat prezentați bancii - va fi mai rapid.

7 ноября 2018