Sechestru pe contul pe care urmeaza sa primesc indemnizatiile pentru copil

12 января 2023 71

Buna ziua. Am cateva credite pe care nu le-am rambursat. In curand urmeaza sa nasc si am deschis un cont la banca pentru indemnizatiile copilului. Executorii au aplicat sechestru pe contul mentionat si nu pot sa primesc indemnizatiile. Ce pot face ca sa deblochez contul?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Lilia, eu vă propun să atenționași executorii, că ei încalcă legislația penală, conform Codului penal, DVS sunteți în drept să prezentați o cerere oficială la poliție pentru a fi tras la răspundere în baza Articolul 327. Abuzul de putere sau abuzul de serviciu
... mai detaliat (1) Folosirea intenţionată de către o persoană publică a situaţiei de serviciu, dacă aceasta a cauzat daune în proporţii considerabile intereselor publice sau drepturilor şi intereselor ocrotite de lege ale persoanelor fizice sau juridice,

[Art.327 al.(1) sintagma „intereselor publice sau” declarată neconstituțional prin HCC33 din 07.12.17, MO27-32/26.01.18 art.4; în vigoare 07.12.17]
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 650 la 1150 unităţi convenţionale sau cu închisoare de pînă la 3 ani, în ambele cazuri cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 2 la 5 ani.
(2) Aceeaşi acţiune:
b) săvîrşită de o persoană cu funcţie de demnitate publică;
b1) săvîrșită din interes material, în scopul realizării altor interese personale sau în interesul unei terţe persoane;
c) soldată cu urmări grave
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 1350 la 2350 unităţi convenţionale sau cu închisoare de la 2 la 6 ani, în ambele cazuri cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 5 la 10 ani.
(3) Abuzul de putere sau abuzul de serviciu, săvîrşit în interesul unui grup criminal organizat sau al unei organizaţii criminale,
se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 7 ani cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 10 ani şi 15 ani.Eu am prcatica pa așa cazuri, poți apela pe viberul meu de pe telefonul +37368669950.

13 января 2023