Sechestru pe conturile bancare

2 января 2020 120

Buna ziua. Mi-a fost aplicat sechestru pe conturile din banca. La unul din ele primesc indemnizatia pentru copil. Am fost la executor si am scris o cerere sa mi se deblocheze contul, insa au trecut deja aproape 3 saptamani, dar contul e inca blocat. Tin sa mentionez ca sunt insarcinata cu al doilea copil si urmeaza sa primesc si indemnizatia de maternitate, pe acelasi cont. Ce pot sa fac?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Telefonati-l pe executor sau mergeti direct la biroul lui.
Spuneti-i ca daca nu va ridica imediat sechestrul de pe contul respectiv, veti face plingere la Uniunea Executorilor.
Insistati sa va dea originalul Incheierii executorului privind ridicarea sechestrului, pe care ulterior prezentati Bancii.

3 января 2020