Sechestru pe imobil

24 августа 2022 208

Buna ziua. Mama are luate 8 credite, pe care le achita cu intarziere. In mai 2022 a suportat o interventie chirurgicala si de atunci nu le poate achita, sau achita partial. S-a acumulat o datorie de 350.000 lei. Poate da reduca cumva din suma acumulata? Ce se poate intampla cu imobilul ei in care locuiesc 2 familii cu copii minori?

Jurist comments 2

  • Адвокат-стажер
  • Иные правонарушения

Buna ziua Iulia! Puteti solicita printr-o cerere catre Companiile de Creditare ca mama dvs., sa achite in rate creditele, din considerent ca mama dvs., a suferit interventie chirurgicala, sa dovediti prin documente medicale, anexate la cerere. In orice caz trebuie sa achitati creditele, deja cum ei o sa decida.

25 августа 2022
  • Адвокат-стажер

Daca aveti acte ce sa demonstreze problemele de sanatate al mamei dvs, incercati cu toti creditorii sa incheiati tranzactii prin care sa fixati datoria existenta si solicitati un grafic nou.
Nu cred ca toate cele 8 companii de creditare vor refuza acest lucru.

Datoriile vor creste permanent si la daca... mai detaliat se va ajunge la executare silita executorul judecatoresc va fi in drept sa expuna la licitatie apartamentul (daca apartine integra mamei dvs) sau doar cota parte a mamei dvs din apartament. Si credetima nu va fi vindut la pret de piata. Si datori puteti ramine inca.

Tineti legatura cu creditorii poate ei va propun ale solutii. Situatia e grea, inteleg. Sanatate

3 сентября 2022