Sechestru pe o cota-parte a imobilului

15 декабря 2022 75

Buna ziua. Dreptul de proprietate asupra apartamentului unde locuiesc parintii este impartit in 3 cote-parti, una din acestea fiind a fratelui meu (1/3). El are un copil (a.n. 2011), caruia nu i-a platit pensia alimentara cuvenita si recent am aflat ca pe imobilul mentionat a fost pus sechestru din cauza asta.
1) Ce ar putea obtine mama copilului cu aceasta decizie judiciara?
2) In cazul ca ea renunta la pensia alimentara, poate fi scos sechestrul? Daca da, de ce acte avem nevoie din partea ei?
Multumesc anticipat pentru raspuns.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Noroc Victor, partea fratelui poate fi scoasă la vânzare de executor, o să fie OK dacă o să obțineți de la mama copilului o cerere, că ea nu pretinde la pensia alimentară, ca mai apoi să o prezentați la executor. În aceiaș cerere de menționat,că ea solicită să fie... mai detaliat râdicat sechestru și să fie anulat dosarul de executare.

16 декабря 2022