Sechestru pus pe card

1 июня 2020 89

Pot cumva sa colaborez cu executorul judecatoresc care mi-a pus sechestru pe card si sa micsorez suma pe care sa mi-o retina lunar? Mersi anticipat.

Jurist comments 5

  • Юрисконсульт

Buna ziua Andrei,

Sigur. Vă sfătui și cu creditorul să discutați, pentru că de el mult depinde.

Țineți cont de faptul că executorul conform legii poate reține maxim 20% din salariu.

1 июня 2020

Dar este posibil ca judecatta sa aiba loc fara prezenta mea?

1 июня 2020
  • Юрисконсульт

Da. Cu condiția că a fost respectată procedura de citare legală (citare publică în Monitorul Oficial, telegramă, prin executor judecătoresc).

1 июня 2020

Dar din ce cauza nu am fost informat de judecata? Ar fi fost corect sa fiu prezent si eu, ci nu unilateral sa aiba loc luarea deciziei.

1 июня 2020
  • Юрисконсульт

Instanța expediaza un exemplar de cerere de chemare in judecata cu anexe către pârât. Respectiv Dvs trebuia sa primiți aceasta scrisoare la adresa de domiciliu.

În cazul în care scrisoarea se restituie cu aviz nereclamat, judecătorul intreprinde masuri pentru a dispune citarea publică a pârâtului.

1 июня 2020