Sechestru teren

3 сентября 2020 31

Buna ziua. Intentionez sa cumpar un teren pentru constructia casei, pe numele meu, dar mi-i frica ca executorul judecatoresc poate pune sechestru pe el, desi cauza de judecata pierduta, in urma careia achitam despagubiri, este pe numele sotiei. Poate sa ne ia executorul acest teren daca este pe numele meu? Sau sa inregistram terenul pe numele copilului care este minor? Va mulumesc.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Bunul va aparține în mod comun Dvs. și soției, respectiv, executorul judecătoresc ar putea urmări acest bun.
Mai bine înregistrați dreptul de proprietate asupra terenului pe numele copilului.

3 сентября 2020