Șefa grădiniței refuză să primească la lucru persoane tinere, cu studii

5 августа 2024 0

Bună ziua. Activez într-o gradinita de stat. Șefa instituției a atins vârsta de pensionare, dar rămâne în funcție datorită legăturilor pe care le are. În instituție mai activează două doamne trecute de vârsta de pensionare, una e trecută chiar de 70 ani. Șefa refuz să le trimită la pensie pe doamnele menționate și să angajeze o persoana tânără, cu studii în domeniu. Doamna de 70 de ani o amenință pe șefă ca dacă pleacă ea, o scoate și pe șefă din funcție. Unde ne adresăm în această situație, ce facem? Se pare că șefa are conexiuni peste tot!

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Buna ziua d-na Elena, DVS sunteți în drept să atenționați Organul raional din domeniul de învățământ, despre situația dată, cum asupra doamnei, care are deja 70 ani și șefei, care de mult trebuia să plece la pensiei. Organul respectiv trebuie să fie pus la curent despre cunoștințiele, care le are... mai detaliat șefa. Eu nu esclud, că adresarea DVS o să nimerească la șefii ( cunoștințele ei ), dar ei o să fie puși kla curent, că DVS sunteți în stare să atenționați și Ministerul de învățământ în privința acestui caz. Toți o să se gândească, dacă este rostul să țină крыша la așa ceva. Anume în adresarea DVS să fie stipulat , adică stipulat acest lucru, cu crîșile lor. DVS trebuie să fiți mai dure. eu vă propun în caz de necesitate să treciți la viberul meu, de pe telefonul +37368669950, unde noi o să ne ocupăm de crîșile lor, ha.

6 августа 2024