Семейное насилие

19 августа 2019 23

Если по моему заявлению дело о семейном насилии было передано в суд и ответчику уже назначена дата заседания, могу ли я в суде сказать что не имею претензий или отозвать свой иск?

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Puteti sa va impacati, prin incheierea unei tranzactii de impacare ce trebuie prezentata instantei de judecata.

20 августа 2019
  • Юрисконсульт

D-na Varvara, eu am să răspnd în limba de stat. Nu, deroarece conform art. 109 CP - Împăcarea
(1) Împăcarea este actul de înlăturare a răspunderii penale pentru o infracţiune uşoară sau mai puţin gravă, iar în cazul minorilor, şi pentru o infracţiune gravă infracţiuni prevăzute la... mai detaliat capitolele II – VI, la art. 264 alin. (1) din Partea specială, precum şi în cazurile prevăzute de procedura penală, dacă persoana nu are antecedente penale pentru infracţiuni similare comise cu intenţie sau dacă în privinţa sa nu a mai fost dispusă încetarea procesului penal, ca rezultat al împăcării, pentru infracţiuni similare comise cu intenție în ultimii cinci ani. Categoria așa aticole violență în familie nu permite împăcarea părților.Dl. Silviu ceva ați încurcat.

1 января 2020