Семейное право

23 октября 2019 31

Здравствуйте, уважаемые юристы! Как можно развестись без дележки ипотеки взятой мною в браке, и без права проживания супруга в квартире, если он является поручителем? Ситуация такова: ипотека ("Прима каса") взята этим летом, оформлена на меня.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
mergeți la oficiu de stare civilă sau notar daca de comun acord solicitați desfacerea căsătoriei, daca nu merge de comun acord, atunci prin instanță.
cît ține de bunurile obținute pe timpul căsătoriei, atît și datoriile, dacă nu sunt partajate, acestea rămân pe seama ambilor părți, astfel, soțul poate pretinde la apartament,... mai detaliat revenind-ui incluisiv și jumătate din datorie, sau poate renunța integral la apartament și la datorie în favoarea dumneavoastră, se face la notar sau prin judecată.
pentru aschimba fidejusorul, ar fi cazulsă mergeți la bancă și să propuneți un alt fidejusor, astfel, excluzînd soțul din această calitate, dacă banca acceptă.

18 декабря 2019