Semnarea contractului de credit de o persoana imputernicita

14 января 2021 28

Persoana P a depus la banca X cerere de acordare a unui credit. Banca a examinat cererea, a evaluat potentialul debitor si a dat aviz pozitiv. Intre timp P a trebuit sa plece din tara si a lasat o procura generala pentru tatal sau. Poate tatal lui P sa semneze contractul de credit cu banca?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna d-na Olivia, dacă în contract este stipulat, că tata lui P e în drept să semneze un așa contract, de ce nu. Asta e principalul, fiindcă tata o să suporte toate cheltuelile.

14 января 2021