Semnatura falsa

30 ноября 2021 45

Buna! Un agent economic mi-a falsificat semntatura intr-un document. Ce pedeapsă ii poate fi aplicată? Unde trebuie sa ma adresez cu aceasta problema, la procuratura?
Multumesc.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Urmează să adresați o plângere la procuratură pentru inițierea unui dosar penal potrivit art. 361 Cod Penal.

Confecţionarea, deţinerea, vînzarea sau folosirea documentelor oficiale, a imprimatelor, ştampilelor sau sigiliilor false
(1) Confecţionarea, deţinerea, vînzarea sau folosirea documentelor oficiale false,... mai detaliat care acordă drepturi sau eliberează de obligaţii, confecţionarea sau vînzarea imprimatelor, ştampilelor sau a sigiliilor false ale unor întreprinderi, instituţii, organizaţii, indiferent de tipul de proprietate şi forma juridică de organizare,
se pedepseşte cu amendă în mărime pînă la 650 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 150 la 200 de ore, sau cu închisoare de pînă la 2 ani.

30 ноября 2021