Separarea sotilor si custodia copilului

26 марта 2019 32

Buna ziua. Eu si soțul nu mai locuim impreuna de aproape un an, nu am scris încă cererea de divorț. Avem un copil de 3 ani, azi am aflat ca soțul meu vrea sa ia copilul cu el in Italia, fără stirea mea. Copilul are pașaport roman care e la mine. E posibil ca soțul meu sa-i facă copilului meu pașaport străin (biometric moldovenesc) si fără stirea mea sa scoată copilul din țara?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Tatiana,
Da este posibil.

AR fi cazul sa va adresați în instanța de judecată în vederea desfacerii căsătoriei și determinării domiciliului permanent al copilului cu Dvs.
Totodată, sunteți în drept sa solicitați pensie de întreținere pentru copilul minor.

26 марта 2019