Serchestrul contului bancar

16 августа 2021 62

Buna ziua. Odata ce in contul pe care s-a aplicat serchestru intra suma datoriei, contul bancar va fi deblocat si datoria inchisa sau nu?

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Юрисконсульт

Buna ziua Dmna Viorica, suma datorata de dvs va fi mai mare întrucât va fi constituită din mai multe cheltuieli. Executorul judecătoresc are dreptul să pretindă la onorariu și la cheltuieli de executare. Dacă suma datorată de dvs. spre de exemplu este de 10000 lei și o veți introduce pe... mai detaliat cardul blocat, iar mai apoi ex judecătoresc va extrage acești bani de pe el, contul bancar nu va fi deblocat până nu veți stinge datoria față de cheltuielile executorului (onorarii + cheltuieli de executare). Cea mai ușoară modalitate de a stinge datoria cu veridicitate că contul bancar va fi deblocat și procedura de executare încetată este să vă prezentați direct la ex. jud. și să cereți o nota de plată cu suma necesară a fi stinsă.
Mult succes.

17 августа 2021