Servicii comunale de care nu am beneficiat

14 сентября 2021 14

Buna ziua. Sunt plecat peste hotare de mai bine de 2 ani. In toată aceasta perioada, Intreprinderea municipală Gospodăria Comunal Locativă îmi calcula tarife lunare pentru servicii de care nu am beneficiat. S-a acumulat o datorie de aproximativ 2 mii lei. Aceștia ma obliga sa o achit, motivând ca lipsa de la domiciliu nu mă scutește de plata facturilor. Ce pot face ca să nu achit serviciile de care nu am beneficiat? Îmi puteți indica un act normativ sau o alta soluție pentru situația descrisă? Va mulțumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
puteți încerca să obțineți soluție portrivt Hotărîrii Guvernului nr.191 din 19.02.2020 '’Regulamentul cu privire la modul de prestare şi achitare a serviciilor locative, comunale şi ne comunale pentru fondul locativ, pct. 1 din Anexa 4 a Regulamentului stipulează că, În cazul în care locatarii au lipsit din apartament/încăpere locuibilă... mai detaliat în cămine 15 și mai multe zile, iar la întoarcere au prezentat gestionarului acte ce confirmă lipsa lor, serviciile comunale şi alte servicii care nu sunt contorizate, nu se percepe pentru perioada absenței.

14 сентября 2021