Serviciul fiscal de stat

31 октября 2019 86

Buna ziua! Am primit o scrisoare de la Serviciul fiscal de stat:

Serviciul Fiscal de Stat Vă informează că, în conformitate cu datele din sistemul informational al Serviciului Fiscal de Stat, a fost identificată obligația Dvs. de a calcula şi achita impozitul pe venit pentru anul 2017, 2018. In acest context, solicităm respectuos să Vă prezentați la sediul Direcției deservire fiscală Centru, amplasat la adresa mun. Chişinău, str. M. Varlaam, 65 până la data de 04.11.2019, pentru a verifica obligatia Dvs. aferentă impozitului pe venit. La momentul prezentării la autoritatea fiscală, Vă rugăm să aduceți documentele ce confirma venitul obtinut şi impozitul achitat pentru perioada menționată. În caz de neprezentare, Serviciul Fiscal de Stat va estima obligația fiscală conform datelor disponibile din sistemul informațional, cu aplicarea sancțiunilor şi penalităților conform legislației in vigoare.

Vreau sa va intreb: eu niciodata in viata mea nu am lucrat la stat, nu am niciun act, sunt somer si ma intretin parintii. Cum procedez mai departe? Daca am card bancar, trebuie de achitat impozit pe asta? Multumesc!

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Адвокат-стажер

Bună, Ian.

Faptul că nu ați lucrat la stat nu înseamnă că nu aveți obligația de a depune Declarația cu privire la impozitul pe venit.

Vedeți aici răspunsuri la întrebări care v-ar putea interesa: sfs.md/ShowQuestions.aspx?category=33c6eeb3-c652-49b3-a2aa-2c7e4341e8e7&nr=29.2.5

Vedeți și art. 83 din Codul fiscal: legis.md/cautare/getResults?doc_id=121292&lang=ro#

6 июля 2020