Serviciul militar

2 ноября 2022 23

Buna ziua. Tinerii care nu au ambii părinți pot fi scutiti de serviciul militar obligatoriu?

Jurist comments 1

Filip Rotaru
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Salut Ion,
Legea nr.1245 din 18.07.2002 , Articolul 32.
Este scutit de serviciul militar în termen cetăţeanul care:
a) a fost recunoscut, conform stării de sănătate, inapt pentru serviciul militar pe timp de pace;
b) a absolvit cursul deplin de instruire la catedra militară;
c) este eliberat de la îndeplinirea serviciului militar din... mai detaliat motive de conştiinţă;
d) şi-a pierdut tatăl (mama), fratele (sora) care au decedat în timpul îndeplinirii serviciului militar. Recrutul poate să nu se folosească de acest drept;
e) are antecedente penale nestinse sau nu a fost reabilitat, în modul stabilit de lege.

Daca aveti nevoie de informatii suplimentare, ma puteti contacta pe email rotaru.help@gmail.com

3 ноября 2022