Situație tensionată cu o profesoară la liceu

17 февраля 2023 22

Bună ziua. Îmvăț în clasa 11 la un liceu din Chișinău și am următoarea situație cu profesoara de fizică. La una din lecții m-am legănat ușor pe scaun (inconștient). Profesoara mi-a făcut o observație urâtă, m-a ridicat în picioare și de atunci nu îmi dă voie sa mă așez la lecțiile ei. Spune să stau în picioare sau să aduc un scaun de acasă, altfel nu îmi permite să mă așez. Ce să fac în acest caz?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Daniel.
Sper că aţi tras o concluzie din cele întîmplate.
Deşi profesoara la fel nu e corectă în acţiunile ei. Dumneavoastră probabil deasemeni aveţi mai multe variabile care nu le-aţi expus în întrebare pentru ca profesorul să reacţioneze aşa impulsiv.
Încercaţi să găsiţi limbă comună, discuţiile ajută să ajungeţi la un... mai detaliat compromis.
VORBA CLASICULUI ,, capul plecat, sabia nu-l taie".
De principiu aveţi mai multe opţiuni de a acţiona.
Să încercaţi prin constrîngere să aduceţi profesorul la situaţia de vă ignora sau să comunicaţi cu acesta şi prin discuţii, ca fiinţe umane cu descernămînt (educate şi civilizate) să continuaţi în continuate procesul educaţional în regim normal.
Sfatul meu (nu ca jurist) ar fi să vă cereţi scuze de la profesor, sa-i demonstraţi că aţi tras o concluzie din această situaţie şi probabil se va termina ,,poziţia drepţi" a dumneavoastră.

Încercaţi să-i recitaţi următoarele versuri (cu condiţia că profesoara nu e catigorică împotriva limbii ruse).

Сознаю свою вину.
Меру. Степень. Глубину.
И прошу меня направить
На текущую войну.
Нет войны — я все приму -
Ссылку. Каторгу. Тюрьму.
Но желательно — в июле,
И желательно — в Крыму.
— Про Федота-стрельца, удалого молодца (Леонид Филатов)

17 февраля 2023