Soarta cadoului în caz de deces

15 июня 2020 95

Buna ziua! Tata a primit cadou de la părinții lui o casă, pe când era deja căsătorit. In caz ca tata decedeaza fara sa lase testament, casa îi va ramâne mamei mele? Frații tatalui vor putea pretinde la această casă? Vă mulțumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Sergiu, buna!

Mai jos vedeți prevederile Codului civil aplicabile cazului Dvs.

Articolul 2177. Cazul în care operează moştenirea legală
(1) Devoluţiunea moştenirii are loc conform dispoziţiilor prezentei cărţi (moştenire legală), în măsura în care nu există un testament valabil.
(2) Dacă testamentul se referă doar la o parte din masa succesorală, devoluţiunea celeilalte părţi... mai detaliat a masei succesorale are loc conform moştenirii legale.

Articolul 2178. Clasa întîi de moştenitori legali
(1) Fac parte din clasa întîi de moştenitori legali descendenţii defunctului.
(2) Descendentul care este în viaţă la momentul deschiderii moştenirii îi exclude de la moştenire pe ceilalţi descendenţi care se află în relaţii de rudenie cu defunctul prin intermediul celui dintîi.
(3) Locul descendentului decedat la momentul deschiderii moştenirii îl ocupă descendenţii acestuia (reprezentarea succesorală).
(4) Copiii defunctului moştenesc în cote succesorale egale.
(5) Copiii care înlocuiesc părintele decedat conform dispoziţiilor alin.(3) moştenesc în cote egale cota succesorală la care ar fi avut dreptul părintele decedat.

Articolul 2185. Drepturile succesorale ale soţului supravieţuitor
(1) Soţul supravieţuitor este moştenitor legal şi, în concurs cu clasa întîi de moştenitori, are dreptul la 1/4 din masa succesorală, indiferent de numărul descendenţilor.

Succes.

16 июня 2020