Socrul meu este fidejusor pentru un credit care nu a fost achitat

21 июля 2020 66

Buna ziua. O cunoștință l-a rugat pe socrul meu sa semneze fidejusor pentru un credit. S-a intimplat cativa ani in urma. Acum soacra-mea a fost sunata de un executor judecatoresc care i-a spus ca creditul nu a fost achitat si ca nu poate gasi debitorul. Prin urmare, vor veni la noi pentru a pune sechestru pe bunurile socrului. Mentionez ca este somer de 4 ani si cand a semnat ca fidejusor la fel nu lucra. Casa nu-i apartine, pentru ca nu au fost facute actele de mostenire. Bunuri nu are, practic toate sunt ale copiilor lui. Care este probabilitatea ca intr-o buna zi vom ramane fara bunurile din casa, in timp ce beneficiarul creditului si-a procurat recent un automobil destul de scump?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna ziua Sofia,

Trebuie pentru început de clarificat daca există titlu executoriu pe fidejusor sau doar pe debitor. Aceasta schimbă foarte mult situația.

Puteti conlucra cu executorul si creditorul pentru a îi stimula să incaseze mai intai de la debitor (odata ce afirmați că are bunuri).

22 июля 2020