Sofer baut la volan

8 августа 2021 79

Buna ziua. S-a intamplat un accident rutier in parcarea unui bloc. Un sofer in stare de ebrietate avansata a zgariat 3 masini incercand sa parcheze. Cand a deschis portiera, a mai atins masina parcata in stanga. Soferul masinii parcate pe stanga i-a adus la cunostinta acest lucru soferului beat, care a urcat in masina si a incercat sa fuga de la locul faptei. Pana la urma, soferul beat a fost oprit. Ce sanctiuni ii pot fi aplicate daca si-a recunoscut vina? Multumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

În dependență de gradul de alcoolemie va fi încadrată și fapta acestuia ce constituei atragerea la răspundere contravențională sau penală.

În oricare din situații acesta va fi obligat să despăgubească prejudiciile aduse proprietarilor mașinilor avariate, inclusiv prejudiciul moral.

10 августа 2021