Șofer începător

12 февраля 2023 88

Bună ziua. Suntem 2 şoferi care conducem aceeaşi maşină: unul incepator şi unul cu experiență. Maşina este înmatriculată pe persoana cu experiență. Trebuie să aplicăm abțibildul ”Șofer începător” pe mașină?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Olesea.
Trebuie să aplicați pe automobil semnul distinctiv.
RCR prevede:
48. 1) Conducătorilor care au vechimea în conducerea autovehiculului de categoria (subcategoria) respectivă mai mică de un an, precum și celor care efectuează instruirea în conducerea autovehiculelor li se interzice să depăşească limita vitezei de 70 km/h. Autovehiculul conducătorului începător trebuie... mai detaliat să poarte în faţă şi în spate semnul distinctiv 15 (anexa nr. 6).

3) Pentru atenţionarea altor participanţi la trafic şi pentru semnalizarea vehiculelor în cazul deplasării pe timp de zi, trebuie pusă în funcţiune în faruri lumina de întîlnire sau lumina de deplasare pe timp de zi de către conducătorii:
c) vehiculelor conduse de începători;

Codul contravențional prevede:
Articolul 230. Conducerea unui vehicul cu încălcarea regulilor de amplasare
a numărului de înmatriculare sau conducerea unui vehicul fără
un astfel de număr
(4) Nesemnalizarea vehiculului cu semnul distinctiv conform Regulamentului circulaţiei rutiere
se sancţionează cu amendă de la 3 la 6 unităţi convenţionale cu aplicarea a 2 puncte de penalizare.

13 февраля 2023
Andrei Țurcan
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Eticheta șofer începător trebuie aplicată doar atunci când la volan se afla persoana începătoare deoarece sunt valabile limite de viteză până la 70 km/h. Amendă nu există nemijlocit pentru conducerea cu această etichetă atunci când deja nu sunteți începător dar pot apărea situații neplăcute, și alte întrebări în lanț -... mai detaliat dacă nu a expirat stingătorul de incendii, dacă nu au expirat medicamentele din trusa medicală și etc.

13 февраля 2023