Sora mai mica locuieste in casa parinteasca

18 августа 2020 65

Buna ziua. Sora mai mica locuieste in casa parinteasca. Dupa decesul ambilor parinti, noi, cele trei surori am devenit mostenitori legali cu certificate inregistrare. Acum o luna de zile, sora a divortat de sotul ei, insa acesta si-a facut un service auto neautorizat in curtea parintilor nostri. Noi i-am spus sa paraseasca casa, dar fara niciun rezultat. Ce drepturi are el la casa noastra? Cum sa procedam noi? Sa-l dam in judecata? Multumesc frumos.

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna d-na Balentina, soțul surorii DVS care a căpărat un teren, care n-i revine lui, el nu are nici-un drept. DVS sînteți în drept să-l acostați în instanța de judecată, el este obraznic. Mai încercat să-l implcați pe inspectorul de sctor, dar e fără folos findcă el tot se hrănește... mai detaliat acoloc, dar încercați, succese.

19 августа 2020
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna

Drepturi zero, maxim ce ar putea sa solicite este despăgubiri pentru îmbunătățirea adusă, daca va putea proba acest fapt, si exista un acord in sensul constructiei efectuate.
Constructia daca este neautorizată, poate fi demolată, cheltuielile fiind puse pe seama acestuia, inclusiv cu solicitarea de evacuare chiar si forțată a persoanei, doar... mai detaliat că, situația este una de litigiu si tine de instanța de judecată.

19 августа 2020