Sora mea a fost violată

6 июня 2019 44

Sora mea a fost violată cu doi ani în urmă, în urma violului a născut un copil. Acum ea poate să-l denunțe pe violator. Unde trebuie să adreseze - la procuratură, la judecătorie?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
să înceapă cu procuratura, deja procuratura va trimite în judecată cauza pentru aplicarea sancțiunii.

7 июня 2019
  • Юрисконсульт

D-na Olea, ca să fie pornită o cauză penală în baza art.171 CP -Violul
(1) Violul, adică raportul sexual săvîrşit prin constrîngere fizică sau psihică a persoanei sau profitînd de imposibilitatea acesteia de a se apăra ori de a-şi exprima voinţa,
se pedepseşte cu... mai detaliat închisoare de la 3 la 5 ani.
(2) Violul:
a) săvîrşit de către o persoană care anterior a săvîrşit un viol prevăzut la alin.(1);
b) săvîrşit cu bună-ştiinţă asupra unui minor;
b1) săvîrşit cu bună-ştiinţă asupra unei femei gravide;
b2) săvîrşit asupra unui membru de familie
[Art.171 al.(2), lit.b2) introdusă prin LP167 din 09.07.10, MO155-158/03.09.10 art.551]
c) săvîrşit de două sau mai multe persoane;
d) - exclusă
e) însoţit de contaminarea intenţionată cu o boală venerică;
f) săvîrşit cu deosebită cruzime, precum şi din motive sadice
[Art.171 al.(2), lit.f) în redacţia LP252 din 08.11.12, MO263-269/21.12.12 art.855]
g) - exclusă
se pedepseşte cu închisoare de la 5 la 12 ani.
(3) Violul:
a) persoanei care se afla în grija, sub ocrotirea, protecţia, la educarea sau tratamentul făptuitorului;
b) unei persoane minore în vîrstă de pînă la 14 ani;
c) însoţit de contaminarea intenţionată cu maladia SIDA;
d) care a cauzat din imprudenţă o vătămare gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii;
e) care a provocat din imprudenţă decesul victimei;
f) soldat cu alte urmări grave
se pedepseşte cu închisoare de la 10 la 20 de ani sau cu detenţiune pe viaţ. Sora DVS trebue să fie minoră și să dovedească în ce circumstanțe a avut loc violul și de ce nu v-ați adresat la timp, sînt o sumedenie de circumstanțe de constatat.

2 января 2020