Sora mea vrea să lase fetița ei în grija mea

6 января 2023 23

Bună ziua. Sora mea vrea să lase fetița ei de un an și 7 luni în grija mea (eu am 18 ani). Cei de primăria localității spun ca nu este posibil, din mai multe motive, principalul fiind că fata nu are vârsta de 3 ani. Ei o amenință pe soră că dacă pleacă și lasă copilul cu mine, o să-i ia copilul. Este așa ceva posibil? Ce putem face?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Maria, întrebarea aceasta se rezpșvă la organul de tutelă și curatelă de la executivul raional din localitatea DVS, e competenția lor. Dacă ei o să accepte așa ceva, atuncea sora poate să plece după hotarele țării. Sora trebuie să-ți facă tutela pe copil. altfel n-o să-i meargă.

8 января 2023