Sot cu pasaport rusesc

27 апреля 2023 30

Buna ziua. O persoana detine pasaport rusesc, dar are viza de resedita temporara in Republica Moldova si munceste legal aici. Sotul persoanei in cauza are cetatenie moldoveneasca si copilul frecventeaza gradinita aici. Daca cuplul mentionat merge la odihna in Grecia, este posibil ca sotului detinator de pasaport rusesc sa nu ii permita intrarea in Republica Moldova?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună. Dacă are drept de ședere și nu i-a expirat termenul de ședere pe teritoriul RM, atunci nu are de ce să-i fie interzisă intrarea în RM.

28 апреля 2023