Sotia a luat cateva credite si acum cere divort

15 января 2023 212

Buna ziua. Sotia mi-a spus ca da la divort si ca a luat mai multe credite, fara acordul meu, pe care eu va trebui sa le platesc. Pot fi obligat sa platesc creditele mentionate? Exista vreo modalitate de a afla ce credite a luat si in ce suma? Mersi mult.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Victor.
Codul familiei prevede următoarele:
Articolul 24. Urmărirea bunurilor soţilor

(1) Fiecare soţ răspunde pentru obligaţiile proprii cu bunurile proprietate personală şi cu cota-parte din proprietatea în devălmăşie, care poate fi determinată de către instanţa judecătorească la cererea creditorului.

(2) Soţii răspund cu întreg patrimoniul lor pentru obligaţiile care au fost asumate... mai detaliat în interesul familiei, fie şi numai de unul dintre ei, precum şi pentru repararea prejudiciului cauzat ca urmare a săvîrşirii de către ei a unei infracţiuni, dacă prin aceasta au sporit bunurile comune ale soţilor.
În cazul cînd va fi considerat că creditele au fost luate în interesul familiei, veţi fi obligaţi ambii să restituiţi aceşti bani.
în interesul dumneavoastră e să înaintaţi primul o cerere de divorţ şi să indicaţi în ea că nu mai duceţi o gospodărie comună cu soţia de mulţi, mulţi ani.
Referitor la informaţia despre creditele soţiei... doar ea vă poate comunica ce şi de unde a luat.

15 января 2023