Sotia a luat copilul peste hotare si apoi a depus cerere de divort

3 мая 2020 257

Buna ziua. Sotia a dat la divort, dar eu sunt peste hotare. Pe 8 aprilie am avut judecata, dar din cauza pandemiei de Covid-19, nu m-am putut prezenta, dar nici sotia nu s-a prezentat. Ea a luat copilul peste hotare si apoi a depus cerere de divort. Cum pot sa-mi recapat baiatul inapoi?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Verificați care este situația cu cauză de divorț, liind in considerație perioada de forță majoră, cel mai probabil ședința nici nu a avut loc, astfel urmînd a fi fixata pentru o alta dată.
În cazul divorțului cu copil minor, ar fi cazul că instanța să soluționeze problema privind domiciliu copilului după... mai detaliat divorț, astfel această problema urmează a fi ridicată, iar daca considerați posibil și doriți acest lucru, solicitați stabilirea domiciliului minorului cu dumneavoastră.
După aceasta se va soluționa și întrebarea privind aducerea copilului in țară.

4 мая 2020