Sotia a parasit domiciliul cu copiii

14 сентября 2020 274

Buna ziua. Nu sunt divortat, dar sotia a parasit domiciliul cu copiii si nu mai pot sa ii vad. Spuneti-mi ce pot sa fac in această situatie.

Jurist comments 1

Cătălina Bîrsanu
  • Юрисконсульт

Bună ziua Dan,

Conform Art. 64(1) al Codului Familiei, părintele care locuieşte împreună cu copilul nu are dreptul să împiedice contactul dintre copil şi celălalt părinte care locuieşte separat, cu excepţia cazurilor cînd comportamentul acestuia din urmă este în detrimentul intereselor copilului sau prezintă pericol pentru starea lui fizică şi psihică.... mai detaliat Litigiile apărute se soluţionează de către autoritatea tutelară, iar decizia acesteia poate fi atacată în instanţa judecătorească, care va emite hotărîrea respectivă. Respectiv, Dvs vă puteți adresa autorității tutelare ori, în caz contrar, instanței de judecată, pentru a soluționa problema.

Mult succes!

15 сентября 2020