Sotia vrea sa plece cu copii peste hotare

8 марта 2021 27

Buna ziua! Acum 4 luni sotia mea a plecat la munca peste hotare. La scurt timp mi-a spus ca vrea sa divortam si ca traieste deja cu alt barbat. Impreuna avem 2 copii minori care la moment stau cu mine. Sotia mi-a declarat ca va veni in tara si vrea sa plece cu copiii in Romania la acel barbat pana va obtine divortul. Eu sunt categoric impotriva. Nu vreau ca dupa divort copiii sa plece in strainatate unde nu-i voi putea vizita. Spuneti-mi, va rog, ce ar trebui sa intreprind pentru a nu-i permite sotiei sa-mi duca copii in strainatate?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna dl. Andrei, soția dacă o să pornească o cauză civilă despre divorț, ea este în drept să soliciteze permesiunea instanței de a eși cu copii duoă hotarele țării, dacă n-o să soliciteze așa ceva, ea nu v-a fi îndrept să ciară așa ceva. Tot depinde de ce avocat o... mai detaliat să apeleze ea și cît de corect o să fie orientată. Pe ea singur n-o duce capul, fiindcă e oae, că procedează în așa fel. Necătîrnd, că azi e ziua lor.

8 марта 2021