Sotul a fugit impreuna cu copilul nostru minor de 3 ani

11 февраля 2019 43

Buna ziua. Suntem in proces de divort cu sotul, iar el este impotriva si nu doreste ca copilul nostru minor dupa divort sa ramana in ingrijirea mea din motiv ca ”nu-si imagineaza viata fara de copil”. Recent sotul meu a disparut impreuna cu copilul si eu nu cunosc locul unde se afla ei. Am anuntat organele de politie despre acest fapt si la moment sotul este in cautare. Am nevoie de o consultatie a unui avocat specializat pe asemenea cazuri, cum va pot contacta in privat?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Dna Rodica,

Sunteți libără să alegeți oricare avocat și/sau avocat stagiar care să vă consulte.
Adresați-vă la Poliția de frontieră pentru a afla dacă copilul a fost scos din țară.
În cazul în care copilul a fost scos din țară, imediat depuneți în adresa Ministerului Sănătății, Muncii și Protecției Sociale o cerere... mai detaliat prin care solicitați asistență cu privire la înapoierea copilului în baza Convenției asupra unor aspecte civile ale răpirii internaționale de copii din 25.10.1980.
În cazul în care copilul se află în țară de această problemă se vor ocupa organele de drept.

Succese.

11 февраля 2019