Sotul a luat mai multe credite

3 июня 2019 140

Buna ziua. Ati putea va rog sa ma ajutati. Sotul a luat mai multe credite pe care le-a folosit pentru interesele sale personale si nu a adus niciun banut in casa. Acum nici nu le achita. In caz de divort, aceste datorii se impart la 2? Si in cazul partajului averii, in caz ca nu avem bunuri imobile procurate in casatorie, dar avem alte bunuri de uz casnic procurate impreuna, partajul averii se face obligatoriu avind bonurile de plata ale acestor obiecte? Vreau sa mentionez ca avem si un copil de nici un an. Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună seara.
D-na Alina, atîta timp cît creditorii nu se vor adresa cu o cerere în instanța de judecată pentru incasarea datoriilor/creditelor, împotriva ambelor soți, aceste datorii nu se împart, chiar și dacă divorțați și partajați proprietatea în devălmășie.
Ce ține de folosirea acestor credite în scopuri personale, aceste circumstanțe trebuiesc probate.

4 июня 2019