Sotul a vandut apartamentul fiicei decedate, fara a fi mostenitor

2 сентября 2019 96

Buna ziua! Fostul meu sot, cu care suntem divortati din anul 2000, a vandut apartamentul fiicei noastre care a decedat acum doi ani. Apartamerntul a fost vandut dupa decesul fiicei in baza procurii obtinute cu forta de la ea cand era in viata. Fostul sot nu s-a consultat cu nimeni din familia noastra. A facut totul pe ascuns. Dupa decesul fiicii, a ramas un copil minor. Spuneti-mi, va rog, ce prevede legea in astfel de cazuri si daca nu s-a facut legal procedura ce tine de mostenire, care sunt consecintele si cine poarta raspunderea?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
La moment, daca vînzarea sa făcut in baza de procură lăsată de o persoană care la momentul vinzarii era decedat, este vorba de dosar penal, urmează a studia actele, posibil și notarul a fost indus in eroare.
La moment, depinde cînd anume a decedat persoana, pină sau după 01.03.2019.
Urmează a... mai detaliat fi deschisă procedura succesorală, bunul urmând a fi împărțit între succesori.
Daca sa făcut vînzare in baza de procură, persoana fiind deja decedată, asemenea contract urmează a fi anulat, sau puteți pretinde la cota parte din valoarea imobilului.
Situații sunt mai multe, deja depinde de alegerea dumneavoastră.

2 сентября 2019