Soțul are un copil minor din căsătoria anterioară

27 марта 2023 22

Bună ziua. Soțul are un copil de 4 ani din căsătoria anterioară, care în conformitate cu hotărârea judecății a rămas să locuiască cu mama sa. Mama acestui copil poate avea pretenții la bunurile imobile și mobile ale tatălui copilului, care e în viața? Altfel spus, copilul are dreptul să locuiască în casa tatălui împreună cu mama sa? Poate să aibă pretenții asupra mașinii?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

codul familiei prevede
(3) Copilul nu are drept de proprietate asupra bunurilor părinţilor, iar părinţii - asupra bunurilor copiilor, excepţie făcînd dreptul la moştenire şi dreptul la întreţinere. Părinţii şi copiii care locuiesc împreună posedă şi folosesc bunurile fiecăruia dintre ei de comun acord.

27 марта 2023